Haber 24.04.2024 00:00:00 / Okunma Sayısı: 395

Her gün 30’dan fazla sağlık çalışanı şiddete uğruyor

Görevi başında öldürülen Dr. Ersin Arslan tüm yurtta anıldı.

Ankara (Dentalhaber) Görevi başında öldürülen Dr. Ersin Arslan “Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü” ilan edilen 17 Nisan’da tüm yurtta anıldı. Ankara’da düzenlenen anma programı kapsamında Ankara Tabip Odası, Ankara Dişhekimleri Odası, Birinci Basamak Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ortak basın açıklaması düzenlendi.

17 Nisan 2024 Çarşamba günü Ankara Tabip Odasında yapılan basın açıklamasına TTB Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut ve SES Eş Genel Başkanı Mehmet Sıddık Akın da katıldı.

Basın açıklaması öncesinde söz alan Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Muharrem Baytemür, gerek Ankara özelinde gerekse ülke genelinde hiçbir sağlık kuruluşunda şiddetsiz bir gün geçmediğini vurgulayarak acil servisten aile sağlığı merkezlerine kadar tüm sağlık kurumlarında şiddet olaylarının yaşandığını aktardı.

Şiddet nedeniyle hayatını kaybeden hekim ve sağlık çalışanları anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından örgütler adına ortak basın açıklamasını SES Ankara Şube Eşbaşkanı İbrahim Kara okudu.

Sağlıkta şiddeti sadece öfkeli hasta ve hasta yakınlarının saldırılarından ibaret görmenin yeterli olmadığını söyleyen Kara, toplumda günden güne yaygınlaşan şiddet eylemlerinin sağlık kurumları ve sağlık çalışanlarını ciddi biçimde etkilediğini kaydetti. Sadece şiddet görme endişesinin bile çalışanların tedirginliğine, tükenmişliğine yol açtığını belirten Kara sözlerini “Sağlıkta şiddet önlenebilir bir olgu olmasına karşılık ortalama her 24 saatte 30’dan fazla sağlık çalışanı görevi başında sözlü veya fiziksel şiddete uğruyor. 2021 sonrası veriler açıklanmasa da 2023 sonu itibariyle Beyaz Kod sistemine120 binden fazla şiddet bildirimi yapıldığını tahmin ediyoruz. Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği-İMDAT’ın 2023 yılında şiddet verilerine ilişkin yaptığı çalışmada şiddetin bir önceki yıla göre % 86 artış gösterdiğini, sadece medyaya yansıyan 457 şiddet vakasının % 43’nün hemşirelere, % 41’nin ise hekimlere yönelik olarak gerçekleştiğini, giderek artan oranda da kesici, delici aletler ile silahların devreye girdiğini görüyoruz. Bu ağır tabloya karşın, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik etkili bir önlemin alındığını görmüyoruz.” diye sürdürdü.

“Sağlıkta şiddeti önlemek siyasi iktidar ve Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda olmasına karşın Bakanlık, aksi yönde idari ve siyasi tutumda ısrarcı oluyor” diyen Kara, sağlık emek ve meslek örgütlerinin şiddet ortamını düzeltecek önerilerine siyasi iktidarın kulak tıkayarak yanıt verdiğini söyledi.

Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı dileyen Kara sözlerini “Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlara, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlere karşı mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz.” diye bitirdi.

0 Yorum Yapılmış

Habere Yorum Yap

E-BÜLTEN KAYIT

Diş Sektöründeki gelişmelerden mail yoluyla haberdar olmak için e-Postanızı kaydedebilirsiniz..

Mailinizi girdikten sonra kaydol tuşuna basınız